Информации за тековно работење во услови на Ковид - 19

Повеќе

БЛОГ

Нашите специјалисти офталмолози на симпозиумот “Дијабет – Смарт Фармацевт Модул 2”
Нашите специјалисти офталмолози, д-р Фанка Гилевска и д-р Златко Чипуровски заземаа учество на вториот симпозиум "Аптекарска Здравствена Заштита на тема Дијабет – Смарт Фармацевт модул 2", организиран од страна на "Здружението на приватни аптеки на РС Македонија." Д-р Фанка Гилевска, спец. офталмолог и хирург одржа предавање на тема "Офталмолошката манифестација на дијабетот на предниот сегмент". [...]
Како искуството на пациентот влијае на профитабилноста на болницата
Подобрување на искуството на пациентот преку зајакнување на лојалноста, градењето на репутацијата и брендот, како и потикнувањето на користење на услугите на болницата со помош на упатување на препорака до најблиските, може да и помогне на здравствената установа да ги подобри своите финансиски резултати. Во споредба со оние со понизок рејтинг, здравствените установи кои нудат [...]
Очните прегледи може да го спасат вашето здравје

„Нашите очи се неверојатни , тие ја откриваат целосната здравствена состојба на организмот “,   според информација објавена на информативната платформа на  PLX Академија.

Ласерска корекција на диоптрија: Што треба да знаеме за неа?

Ласерската корекција на диоптријата во светот се применува повеќе од 30 години, кај нас во Систина Офталмологија  веќе 10 години и повеќе од 10 000 интервенции, а во светот  повеќе од 50 милиони луѓе ја имаат направено оваа интервенција.

Како да знаете дали вашето дете навистина има страбизам?

Лажен страбизам (псевдострабизам) е состојба кога очите изгледаат дека се искривени, најчесто кон носот, но всушност страбизам не постои. Псевдострабизмот е чест кај бебињата од раѓање па се до 18 месечна возраст.

Што се случува на офталмолошки преглед?

Рутинските офталмолошки прегледи се препорачува да се прават еднаш во годината, дури и кај пациенти кои воопшто немаат никакви проблеми, бидејќи само на овој начин може навремено да се открие дали постои некакво заболување кое во почетокот може воопшто да не се манифестира со никакви симптоми. Доцнењето и од неколку години може да направи разлика помеѓу нормален вид и слепило.

Светскиот ден на видот

Во пресрет на светскиот ден на видот “World Sight Day”, кој се одржува секој втор четврток во месец октомври, за да се подигне глобалното внимание на важноста на грижата на очите би сакала да Ви се обратам на сите Вам токму на оваа тема „Грижата за вашите очи“.

Причини за влошување на диоптријата (миопија)

Сигурна сум дека сте слушнале многу митови/вистини поврзани со влошувањето на диоптријата.

Летото е вистинско време за ласерска корекција на диоптрија

Изберете ја ласерската корекција на диоптрија и уживајте во вашите омилени активности без ограничувања.

Контактни леќи и капки за очи

Ако се користат капки без рецепт и без добиени конкретни упатства од офталмолог за тоа колку се безбедни да се користат заедно со контактни леќи.

Ризик од носење вештачки трепки

Вештачките трепки можат да го загрозат вашиот вид. Тоа е затоа што секогаш кога има туѓ предмет во близина на окото, постои потенцијал нешто да се случи.

Кое око ви е доминантно?

Откријте кое око ви е подоминантно.

Како правилно да ги заштитиме очите за први Април

Заштитете ги своите очи и додека се забавувате и маскирате за први Април.

Што не треба да правите кога зеницата ви е широка?

По направениот преглед видот ќе ви биде заматен и почувствителен на светлина, па работење и возење се едни од работите што треба да ги избегнувате. Освен возење и работење, постојат и некои други работи што не се препорачуваат да се прават додека зениците се широки.

Како да им помогнете на своите најблиски пред и по операција на катаракта – Д-р Илир Османи

Симптомите започнуваат со потешкотии при читање и гледање телевизор. Работите стануваат посериозни кога некој со напредна катаракта ќе седне зад воланот на автомобилот. Блесокот станува полош и го отежнува читањето и гледањето на уличните знаци, особено ноќе.

Зошто ласерската корекција на диоптрија е подобра опција од контакните леќи?

Кога станува збор за јасен вид секогаш постоела дебата што е подобро и побезбедно – ласерска корекција на диоптрија или контактните леќи?

Што велат психолозите за ласерската корекција на диоптрија?

Се верува дека ако човек може самостојно да гледа на светот без очила или контактни леќи со помош на ласерската корекција на диоптрија, постојат и многу други аспекти од животот кои може да се променат на добро.

Заштитете ги очите од снегот

Познат како фотокератитис, „снежното слепило“ конкретно се однесува на привременото губење на видот предизвикано од воспаление на рожницата, како резултат на прекумерна изложеност на ултравиолетово зрачење, типично од сонцето.

Редок тип на катаракта во форма на новогодишна елка

Постојат повеќе типови на катаракта, од која визуелно најинтересна и најретка е типот на катаракта познат како „Новогодишна елка“.

Лепливи очи

Причината за ова најчесто знае да биде алергиска реакција или настинка, но може и да станува збор за некоја очна состојба како што е јачмен, блефаритис, конјуктивит, хронично суво око.

Новогодишни светилки: Дали треба да сме загрижени за очите на децата?

Со почетокот на декември, започнува и еуфоријата за китење на домовите и празнично чувство. Симбол на новогодишните празници е Дедо Мраз и новогодишни светилки. Домовите, терасите, дворовите, сите светат во различни бои и прават празнична атмосфера, но дали прават проблеми на очите?

Дали постои природен лек за катаракта?

Истражувањата и доказите покажуваат дека се уште не постои природен лек за катаракта и сите лекови што ги пишува по магазини, весници со рецепти за лекување на катарактата по природен пат може само да наштетат по видот.

Ерозија (гребаница) на очите од заштитна маска

Ерозија на очите се случува на рожницата на самото око. Тоа е вид на гребнатинка на рожницата.

5 W за витректомија

Блесоци, светкањата како молњи и црните точки во видното поле се најчести симптоми кои може да укажуват на тоа дека има оштетување на ретината. Решението на овој проблем е хируршка интервенција, која се вика витректомија.

Ласерска корекција на диоптрија: како да се организирате?

Што да очекувате по интервенцијата, колку дена ќе сте отсутни од работа, можност за плаќање на рати или со осигурување, кога се ќе се врати во нормала и најважно од се, кога ќе се стабилизира видот.

Изгореници на очите

Изгореници на очи е болно воспаление на рожницата исто како изгореница на кожата. Изгореницата се појавува кога сте изложени на ултравиолетово светло (UV зрачење).

Летни инфекции на очите

Од мали децата се учат да пијат многу вода додека е лето, да не излегуваат попладне, бидејќи може да им се создаде сончаница. Но, најважниот детал во целата приказна се заборава, заштита на самите очи и летните инфекции. 

Зошто спортистите имаат мирно око?

Во целата еуфорија со европското првенство во фудбал, тениските натпревари и престојните олимписки игри, ви го објаснуваме прашањето, зошто се вели дека спортистите имаат „мирно око“, што е тоа и што всушност значи?

3 совети како да ги заштитите своите очи во летните денови

Сите го сакаме летото, топлите денови, морето, езерото, базените. Но, дали знаете дека летото носи голем ризик за инфекција на самото око? Од голема важност е да знаете како да ги заштитите очите во текот на летните денови.

Што е диоптрија?

Диоптријата е всушност мерка со која се одредува колку е способна вашата леќа да ја избистри сликата која што ја гледате. Таа способност одредува дали вие сте кратковиди или далекувиди.

Oчите на Мона Лиза

Се уште не е познато која е причината на појава на овој ефект. Научниците се прашуваат дали постои воопшто некој ефект или тоа е само феномен кој луѓето го замислуваат, поради тоа што некој им кажал или сакаат да им се случи тоа и на нив. 

Прв очен преглед за дечиња

Првиот офталмолошки преглед препорачливо е да се направи на возраст меѓу 4 и 6 години, но тоа не значи дека може и порано да се направи преглед особено ако се работи за семејна историја на очни болести.

Суви очи

Дури и кога се смее човекот, очите се полни со солзи. Солзите обезбедуваат влажност за да помогнат да се гледа. Што е солза? Таа е микс од вода, масла, слуз.

Пролетта и нашите очи

Доколку имате очни проблеми поради алергијата или било која друга причина, ние сме тука да ви помогнеме. Сакаме сите наши пациенти да ја почувствуваат магијата на пролетта, без црвенила на очите!

Поврзаноста меѓу кафето и глаукомот

Внесот на голема количина кафе (повеќе од 3 кафиња на ден) може негативно да влијае на очите на краток период, но со текот на времето да направи сериозни штети на самото око.

Зошто се подзамижува за да се гледа подобро?

Честопати се случува да подзамижувате додека гледате нешто. Иако тоа изгледа како нормално секојдневие, сепак значи дека време е за преглед!

Оптичка илузија и очи

Дали некогаш сте размислувале за оптиките илузии? Дали нашите очи прават трикови на нашиот мозок? За да ги разбереме оптичките илузии мора да имаме во предвид дека илузиите влијаат на нашиот мозок, а не на нашите очи.

Дигитални уреди – колку се штетни за видот на вашето дете?

Децата многу време поминуваат пред современите гаџети и други дигитални уреди, така што треба да знаете какво влијание имаат и како да ги заштитите вашите деца oд нив.

Грижа и превентива на очите на понежниот пол

Хормоните со кој се соочува секоја жена имаат влијание и на очите. Хормоните најмногу ги напаѓаат очите за време на бременост, кога телото се навикнува дека има нов живот во него.

Можни компликации при носење на контактни леќи

Носењето на контактни леќи носи одредени ризици, доколку се води соодветна грижа ќе се избегнат голем број инфекции и компликации.

Необични состојби на очите

Очните состојби како што се катаракта, конјуктивитис и други вообичаени состојби се добро познати насекаде. Но, што е со ретките очни состојби кои се чини дека се со поголема веројатност да бидат дел од некој цртан филм отколку реални медицински состојби?

Дали зениците ни се шират кога сме вљубени?

Кога е во прашање психолошки момент како што е стравот, изненадување или кога гледаме во лицето на тој кој не интересира, зениците се шират. Откријте кои психолошки моменти имаат влијание врз нашата зеница

5 W за операција на катаракта

Отстранете ја катарактата пред таа да ви стане „непријател“.

Дали може видот да се влоши ако не се носат очила?

На нашите офталмолози им е често поставувано прашањето: кој е ефектот ако не се носат очилата? Дали може да се влоши видот ако не се носат очила?

5 W за имплантација на мултифокални леќи

Мултифокалните леќи се најсовременото офталмолошко решение и со нив комфорот на живот е најдобар.

5 W за ласерска корекција на диоптријата

Со одговорите на овие прашања ќе дознаете сè што треба да знаете за интервенциите, што се изведуваат во Систина Офталмологија.

Едноставни вежби за очи

Ќе ви предложиме повеќе едноставни вежби за одморање на очите.

Празнична здрава храна за очите

Мајсторски подготвена и вкусна, празничната храна истовремено може да биде многу здрава за вашите очи и за видот во целина.

Зимски инфекции на очите

Покрај празнична сезона, семејните традиции и подароци, зимата носи студ и ниски температури кои негативно влијаат на вашите очи.

Очи и online настава: како да го заштитите видот?

Ситуацијата со коронавирусот доведе до големи дигитални предизвици, седењето дома воведе нов начин на организација на денот меѓу кои и зголемени активности пред електронските уреди, онлајн учењето како и комуникацијата меѓу младата популација.

Одлука: монофокални или мултифокални леќи?

Доколку размислувате за операција на катаракта или пак корекција на диоптрија (за лица над 40 години), потребно е да размислите и за каков вид на интраокуларна леќа ќе се одлучите.

Операција на катаракта: што да очекувате?

Студиите покажале дека квалитетот на животот на пациентите кои оперирале катаракта се зголемил за 36% по операцијата.

Мултифокални: очила, контактни леќи или интраокуларни леќи? Како да го направите вистинскиот избор?

Некаде помеѓу 40-45та година од животот, ви се јавува проблем при читање, пишување или работа на близина. Го избегнувате текстот кој го читате, потребно ви е повеќе светлина и чувствувате замор или главоболка. Тоа е знак дека сте влезени во период на пресбиопија (старечка далековидост).

Зошто е толку важно да се прошират зениците на офталмолошкиот преглед?

Проширувањето на зеници се прави и за одредување на точната диоптрија или окото да не има скриена диоптрија (рефрактивни грешки), што уште се нарекува и циклоплегична рефракција.

Краток водич за здравјето на очите на вашето дете

Доколку бебенцето има бел рефлекс/отсјај на очите (кој може да го забележите на фотографии), ова може да индицира на одреден очен проблем и затоа, добро би било да посетите офталмолог. Црвениот рефлекс на фотографии е нормално да го има.

Катаракта: 8 факти кои можеби не сте ги знаеле

Катарактата (перде), како што веќе ни е познато, е заматување на природната леќа на окото, што доведува до постепено намалување на видот. Оваа состојба се решава со операција.

Што имаат заедничко дехидратацијата и здравствените работници во време на КОВИД-19?

Голем број на здравствени работници, за време на оваа пандемија и по враќањето на нормалниот тек на работа, истакнуваат симптоми на дехидрираност.

Нутриенти кои ќе го заштитат здравјето на очите

Нашиот вид е веројатно најважниот од петте сетила кои ги имаме сите. Здравјето на очите оди рака под рака со целокупното здравје.

Анизокорија: зошто едната зеница е поголема од другата?

Анизокорија значи дека пациентот има нееднаква големина на зеници. Едната зеница може да е поголема од нормалната т.е. проширена, или едната зеница може да е помала од нормалната т.е. тесна, што доведува до нивен нееднаков изглед.

Пукнат капилар во око: колку е опасно?

Субконјуктивално крварење или пукнат капилар во окото е најчесто безопасна ситуација која што поминува по неколку недели.

Алергија на очи

Ако алергијата не ги зафаќа респираторните органи (дишењето), не е потребен алерго тест. Алерго тестот може да ни даде одговор дали сме алергични на најчестите алергени во природата, но многу од нив не се опфатени со тестот.

Препораки за носење контактни леќи и очила за време на пандемија Kовид-19

Препорачуваме одредени мерки на претпазливост кои што треба да ги спроведува секој кој што ги носи контактните леќи во периодот на пандемијата.

Како да носите заштитна маска без да ви се замаглуваат очилата?

. Има само еден проблем: оние кои носат очила се соочуваат со уште една тешкотија – им се замаглуваат очилата кога носат маска. Ова е животен факт кога носите очила – цело време се замаглуваат.

5 знаци дека е време да направите очен преглед

Ние препорачуваме да се прави преглед на очи минимум еднаш годишно, независно дали имате очен проблем или не.

Водич за деца за новиот коронавирус

Како помош да се снајдеш во овие збунувачки околности, овде имаш научни одговори на сите твои прашања.

Зошто не треба да спиете со контактни леќи?

Правилно носење на контактни леќи, според препораките од офталмолог, се комбинирано носење на очила и леќи, при што леќите да се извадат по најмногу 8 часа носење.

Вид по 40-тата. Што да очекувате?

Постои една изрека, која вели „животот започнува на 40 години“. Сепак, како што влегувате во четвртата деценија од животот, вашиот организам полека дава знаци за вашата грижа кон него.

Што ако не сте кандидат за ласерската корекција на диоптрија?

Ако не сте кандидат за ласерска корекција на диоптрија, ги препорачуваме методите за вградување на леќи со кои се корегира диоптријата/цилиндерот.

Charles Bonnet Syndrome – синдром на видни халуцинации

За жал, најголем број од луѓето не ги спомнуваат, не ги признаваат, а истовремено се плашат од нив. Сметаат дека истовремено со видот, го губат и разумот, се плашат од сенилност.

Окуларна мигрена

Целта на овој преглед е да се исклучат други промени на ретината пропратени со светкање, што може да биде знак за одлепување на ретината.

5 причини зошто треба да ја направите ласерската корекција на диоптрија ова лето

Пливањето со контакни леќи и очила не е лесно, а нуркање не доаѓа во предвид. Контакните леќи прават микропукнатини на окото, во кои може да навлезе паразитот акантамеба и да предизвика воспаление на рожницата, чие лекување е тешко и долготрајно.

Знаете ли како да ги заштитите детските очи во лето!?

Иако летото подразбира одмор од школските задачи, грижата за здравјето на очите на вашето дете не треба да заостане.

Ксантелазма – жолтеникави дамки на горниот и долниот очен капак

Интересно е тоа што дури и кога нивото на липиди се нормализира со лечење и диети кај ксантелазмите не настапува никаква промена.

Сенилна макуларна дегенерација (дегенерација на точката за јасен вид)

Сенилната макуларна дегенерација најчесто се открива случајно, на редовен офталмолошки преглед со проверка на видната острина и ширење на зеници. Најчесто на почетокот, нема никакви симптоми по видот. Кога се веќе присутни симптоми, значи дека стадиумот е понапреден.

Птеригиум: што е „надворешно перде“?

Птеригиумот е резултат на намножување или зголемување на клетките од конјуктивата кои преоѓаат преку рожницата. Почесто се јавува од внатрешната страна на окото и може да ги зафати едното, но и двете очи.

[II дел] Како нерегулираниот шеќер ги оштетува очите?

Препорака до сите што имаат дијабет и оние кои имаат некаков контакт и влијание на пациенти со дијабет: окото е прозорец на состојбата на бубрезите и мозокот. Еден поглед на ретината, дава слика колку дијабетот направил штета на телото. Годишен очен преглед е повеќе од задолжителен кај лицата со дијабетес.

[I дел] Како нерегулираниот шеќер ги оштетува очите?

Дијабетесот е хронична, ендокринолошка болест која преку повеќе различни механизми влијае на функционирањето на сите органи во телото. Освен развојот на системски компликации, многу важни, а често и предводници на компликациите се оние на очите.

Катаракта – што е и како се третира?

Ако вашиот вид почне да се заматува, светлите бои ви се побледи и нејасно гледате особено навечер, тоа може да е предзнак дека вашата природна леќа полека се заматува и се формира катаракта (перде).

Страно тело во око? Еве што (не) треба да направите

Компликација која најчесто може да настане е инфекција, ако страното тело не се отстрани или гребнатини (ерозија) на рожницата. Металните предмети реагираат со појава на ‘рѓа околу металот.

Како бременоста влијае врз очите?

За време на бременоста, хормонските промени, промените во метаболизмот, задршката на течности и промените во крвната циркулација можат да влијаат врз очите и видната функција.

За што зборуваат “мушичките” пред нашите очи, особено преку летото кога денот е светол и долг

Причината за појава на летечките мушички е уништувањето на стаклестото тело (потемнувања кои фрлаат сенка врз ретината).

Ласерска корекција на диоптрија – дали да ја направам?

Оваа интервенција ви дава можност повеќе да немате проблеми со видот, да не се нервирате бидејќи леќата ви се изгубила или наутро не можете да ги најдете очилата за вид.

Сте гледале 3D филм, но не сте воодушевени од ефектите? Дознајте зошто…

Ако не сте воодушевени од тродимензионалноста на сликата, ви се гади и добивате главоболка треба да се консултирате со офталмолог.

Зошто солзат очите?

Ако солзењето е проследено со интензивно црвенило, со гребење и болка во окото или пак со замаглување на видот, итно е потребен очен преглед.

Кога е вистинско време да го однесете вашето дете на офталмолог?

Родителите често знаат да кажат дека детето ги гледа дури и најситните трошки на тепихот, заборавајќи на фактот дека детето гледа со двете очи и затоа важно е да се испита видот на секое око поединечно.

Решение за висока диоптрија: факични леќи

Високата диоптрија влијае и врз целокупното психолошко однесување кај некои луѓе. Ние имаме пациенти со -10, -20 диоптер кои доаѓаат во нашата клиника да се обратат за помош.

Три чекори до вид без диоптрија со ласерската корекција на диоптрија

На денот на ласерската корекција на диоптрија задолжително е со вас да го понесете убавото расположение, очила за сонце, добро да доручкувате и солидно да се наспиете.

Глауком: постепено намалување на видот без видливи сиптоми

Глауком е очна состојба која го зафаќа очниот нерв. Симптоми на глауком се: висок очен притисок, главоболка, мачнини, заматен вид и сл. Се третира со операција и доживотна терапија. Ценовник.

Освен пердето, сега можете да ја отстраните и диоптријата. (Дознајте) Како?

Како специјалист офталмолог сум имал до сега многу пациенти кои освен што им сметало пердето на очите, им сметало и носењето очила.

Која е поврзаноста на артритисот со очите?

Окото, како што некои офталмолози го сметаат, е микрокосмос кој се наоѓа во мала топка.

Дали сте знаеле дека воспалението на синусите може да предизвика заболување на очите?

Ако воспалението не се лекува навреме, може да доведе до сериозни компликации, како воспаление на очниот нерв што резултира со негова атрофија и губење на видот.

Дали знаете што е амблиопија (мрзливо око)?

Амблиопијата се јавува во најраната детска возраст и ако не се открие навреме и соодветно не се третира, окото може засекогаш да остане со послаб вид.

Првиот очен преглед на детето лесен како 1,2,3…

И вие, драги родители, имате големо влијание дали очните прегледи ќе бидат позитивни и забавни. Ова се неколку совети кои ќе ве подготват вас и вашето дете за посетите на лекар.

6 прашања за ласерска корекција на диоптрија

Гаранција за успешноста на интервенцијата е деталниот преглед за ласерска корекција на диоптрија.

Вирусна инфекција на очите – како се третира?

Вирусниот конјунктивитис е многу заразен, обично 10-12 дена од почетокот на воспалението и лесно се пренесува преку кивање и кашлање, а воедно може да се појави при сипаници, грип или настинка.

Тромбоза во крвни садови во око

Дали ќе ги слушаме советите на докторот или ќе се однесуваме неодговорно кон себе и нашето здравје и ќе се препуштиме на судбината, како што народот често пати знае да каже, зависи од нас.

Промени во видот – симптом за стрес?

Најчестата болест на очите која директно се поврзува со хроничен стрес е централна серозна ретинопатија или како што уште се вика „болест на млади и здрави луѓе“ вообичаено машки.

Како влијае дијабетесот на очите?

пациентите со оваа состојба кои имаат диоптер или цилиндер се погодни за ласерска корекција на диоптрија во случаи кога дијабетесот нема направено промени во окото.