Информации за тековно работење во услови на Ковид - 19

Повеќе

BLOG

Korrigjimi i dioptrisë me laser: Çfarë duhet të dimë për të?

Korrigjimi i dioptrisë me laser aplikohet në botë për më shumë se 30 vjet, këtu në Sistina Oftalmologji tash më 10 vite dhe më shumë se 10.000 ndërhyrje, dhe më shumë se 50 milionë njerëz në botë e kanë bërë këtë ndërhyrje.

Si të dini nëse fëmija juaj ka vërtet strabizëm?

Pseudostrabizmi ose strabizmi i rremë është një gjendje ku sytë duken të shtrembër, zakonisht drejt hundës, por në fakt strabizmi nuk ekziston. Pseudostrabizmi është i zakonshëm tek foshnjat që nga lindja deri në moshën 18 muajshe.

Çfarë ndodh në një ekzaminim oftalmologjik?

Një vonesë edhe prej disa vitesh mund të bëjë dallimin midis shikimit normal dhe verbërisë, ndërkohë që disa raste mund të jenë shumë të dukshme, ndërsa në disa raste tjera mund të ndodhin në mënyrë tinëzare dhe të padukshme.

Dita Botërore e Shikimit

Në prag të “World Sight Day”, e cila mbahet çdo të dytën të enjte të muajit tetor, me qëllim që të ngritë vëmendjen globale për rëndësinë e kujdesit ndaj syve, dëshiroj t’ju drejtohem të gjithëve pikërisht me këtë temë “Kujdesi për sytë tuaj.”

Shkaqet e përkeqësimit të dioptrisë (miopia)

Jam e sigurt që keni dëgjuar shumë mite/të vërteta lidhur me përkeqësimin e dioptrisë.

Rreziku i mbajtjes së qerpikëve artificialë

Qerpikët e gjatë dhe të dendur janë gjithmonë in dhe në modë. Sado bukur të jetë, qerpikët artificial mund të shkaktojnë infeksione në sy, reaksione alergjike dhe në disa raste probleme më serioze me sytë.

Çfarë nuk duhet të bëni kur bebëza juaj është zgjeruar?

Bebëzat në errësirë janë më të gjerë se gjatë ditës.

Infeksionet verore të syve

Moti i ngrohtë, deti, buzëqeshjet, pushimet verore sapo kanë filluar po me atë edhe infeksionet verore.

Ushtrime të thjeshta për sy

Mbylli sytë dhe relaksohuni: errësira forcon qelizat fotoreceptore në sy, gjë që ndihmon për të mbajtur shikimin mirë.

Si t’i ndihmoni të afërmit tuaj para dhe pas operacionit të kataraktit – Dr. Ilir Osmani

Ndihma e dhënë gjatë paraqitjes së kataraktit mund të bëjë një ndryshim të madh para operacionit të kataraktit. Katarakti, dmth turbullimi gradual i thjerrëzës në sy, karakterizohet me humbjen e ngjyrës, qartësisë dhe ndriçimit. Çfarë mund të bënë që të përmirësojmë jetën e dikujt me katarakt?

Pse korrigjimi i dioptrisë me laser është opsion më i mirë se thjerrëzat e kontaktit?

Për shumë njerëz, mbajtja e syzeve është një shqetësim dhe ata po kërkojnë një zgjidhje për të parë qartë që të mund të vazhdojnë aktivitetet e tyre në jetën e përditshme.

Çfarë thonë psikologët për korrigjimin e dioptrisë me laser?

Korrigjimi i dioptrisë me laser ndikon tek njerëzit si motivim për ndryshime që çojnë në një jetë më të mirë.

Mbroni sytë nga bora

Ju tashmë e dini se ne duhet të mbrojmë sytë tanë nga rrezet UV në diell, sepse mund të ndodhë djegie në sy.

Lloji i rrallë i kataraktit në formën e pemës së Vitit të Ri

Ekzistojnë disa lloje kataraktesh, më interesantja vizualisht dhe më e rralla e të cilave është lloji i kataraktit të njohur si “Pema e Vitit të Ri”.

Sy ngjitës

Shpesh ndodh kur zgjoheni në mëngjes, sytë të jenë ngjitur dhe nuk mund t’i hapësh mirë? Me shumë gjasa bëhet fjalë për “sy ngjitës”.

Erozioni (gërvishtja) e syve nga maska mbrojtëse

Erozioni i syve ndodh në kornenë e vetë syrit. Është një lloj gërvishtje në korne.

A ekziston kurë natyrale për kataraktin?

Hulumtimet dhe provat tregojnë se ende nuk ka një kurë natyrale për kataraktin dhe të gjitha ilaçet që janë në revista, gazetat me receta për trajtimin e kataraktit në mënyrë natyrore vetëm mund të dëmtojnë shikimin.

5 W për vitrektomia

Shëndeti i syve tuaj dhe  përsosshmëria e shikimit tuaj janë gjendja më e rëndësishme që ju lejon të jetoni ashtu siç dëshironi.

Sytë dhe mësimi në internet: si të mbroni shikimin tuaj?

Situata me virusin korona solli deri te sfidat e mëdha digjitale, të ndenjurit në shtëpi vendosi mënyrë të re të organizimit të ditës, mes të cilave edhe aktivitete të shtuara para aparateve elektronike, mësim online si dhe komunikim mes popullatës së. 

Korrigjimi i dioptrisë me laser: Si të organizohemi?

Çfarë të prisni pas ndërhyrjes, sa ditë do të mungoni në punë, mundësia e pagesës me këste ose nga sigurimi, kur do të kthehet gjithçka në normale dhe më e rëndësishmja, kur shikimi do të stabilizohet.

Tromboza në enët e gjakut të syrit

Shkaqet e paraqitjes së trombozës mund të jenë të lindura (gjenetike) ose të fituara.

Lidhshmëria midis kafesë dhe glaukomës

Kur pini më shumë se 3 kafe në ditë ose pije që kanë kafeinë, mund të ndjeni një rritje të sheqerit në gjak.

5 pyetje për implantim të thjerrëzave multifokale

Thjerrëzat multifokale janë zgjidhja më bashkëkohore oftalmologjike dhe me to komfori i jetës është më i mirë.

Iluzioni optik dhe sytë

A keni menduar ndonjëherë për iluzione optike? A na bëjnë sytë trike në trurin tonë? Për të kuptuar iluzionet optike, duhet të kemi parasysh se iluzionet ndikojnë në trurin tonë, jo në sytë tanë.

Pse mbyllen sytë për të parë më mirë?

Ndodh shpesh që ju të mbyllni/mblidhni sytë deri sa shikoni diçka. Edhe pse duket si një gjë e zakonshme e përditshme, gjithsesi do të thotë se është koha për një kontroll.

Pranvera dhe sytë e tonë

Alergjitë mund të shkaktohen nga një sërë arsyesh, nga kafshët shtëpiake tek parfumet, kështu që nuk do të thotë domosdoshmërisht se ndryshimet e motit janë shkaku.

Sytë e thatë

Trajtimet të cilat përdoren për sy të thatë lehtësojnë syrin. Këto trajtime mund të kërkojnë një ndryshim të plotë të jetesës dhe pika të syve.

Sytë e Mona Lizës

Се уште не е познато која е причината на појава на овој ефект. Научниците се прашуваат дали постои воопшто некој ефект или тоа е само феномен кој луѓето го замислуваат, поради тоа што некој им кажал или сакаат да им се случи тоа и на нив. 

5 pyetje për operacionin e kataraktit

Hiqeni kataraktin para se ai t’ju bëhet „armik“.

A mund të na përkeqësohet shikimi nëse nuk mbajmë syze?

Oftalmologëve tanë shpesh u parashtrohen pyetjet: cili është efekti nëse nuk mbahen syze? A mund të më përkeqësohet shikimi nëse nuk i mbaj syzet?

Vendim: thjerrëz monofokale ose multifokale?

Nëse mendoni për operacion të kataraktit ose për korrigjimin e dioptrisë (për persona mbi 40 vjet), duhet të mendoni edhe për çfarë lloji të thjerrëzës intraokulare do të vendosni.

Çfarë të prisni pas operimit të kataraktit?

Studimet kanë treguar se, pas operacionit, cilësia e jetës së pcientëve të operuar është rritur për 36%.

Мultifokale: syze, thjerrëza kontakti ose thjerrëza intraokulare? Si ta bëni zgjedhjen e duhur?

Diku mes viteve 40-45 të jetës, ju paraqitet problem gjatë leximit, shkrimit ose punës në afërsi. E shmangni tekstin që e lexoni, ju duhet më shumë dritë dhe ndjeni lodhje ose dhimbje koke. Kjo është shenjë se keni hyrë në periudhën e presbiopisë.

Pse është aq e rëndësishme, gjatë kontrollit oftalmologjik të zgjerohen bebëzat?

Проширувањето на зеници се прави и за одредување на точната диоптрија или окото да не има скриена диоптрија (рефрактивни грешки), што уште се нарекува и циклоплегична рефракција.

Udhëzues i shkurtër për shëndetin e syve të fëmijës suaj

Nëse foshnja ka një refleks të bardhë/shkëlqim të syve (të cilin mund ta vëreni në fotografi), e njëjta mund të tregojë një problem të veçantë të syrit, dhe për këtë arsye do të ishte mirë të vizitonit një oftalmolog.

8 fakte të cilat ndoshta nuk i keni ditur për kataraktin

Katarakti (perdja), siç e dimë, është mjegullim i thjerrëzës natyrore të syrit, që sjell deri te shpërndarja e dritës, zbehja e ngjyrave dhe zvogëlimi gradual  i shikimit.

Anisocoria: Pse njëra bebëz është më ë madhe se tjetra?

Anisocoria do të thotë se pacienti ka madhësi jo të njëjtë të bebëzave. Njëra bebëz mund të jetë më e madhe se ajo normale, gjegjësisht e zgjeruar, ose njëra bebëz mund të jetë më e vogël nga normalja, gjegjësisht e ngushtë, që sjell deri të pamja e tyre jo e njëjtë.

Kapilarë të plasur në sy: sa e rrezikshme është?

Gjakderdhja subkonjunktive ose kapilarë i plasur në sy zakonisht është një situatë e parrezikshme që kalon pas disa javësh.

5 shenja që tregojnë se është koha për të bërë kontroll të syve

Rekomandohet njëherë në vit t’i kontrolloni sytë tuaj, por prapëseprapë më mirë është ta pyesni oftalmologun i cili rregullisht e ndjek gjendjen e shikimit dhe syve Tuaja.

Degjenerimi senular makular (degjenerimi në pikën për shikim të qartë)

Degjenerimi senular makular është një lloj degjenerimi retinal në pjesën e pikës së verdhë që paraqiten mbi moshën 55 vjeç.

Trup i huaj në sy? Ja çka (nuk) duhet të bëni

Simptomat janë, ndjenja e trupit të huaj, skuqja, lotimi, turbullimi i të pamurit, ndjeshmëria në dritë, shpuarja dhe dhimbja e cila pas çdo lëvizjeje të syrit rritet.

Si ndikon shtatzënia tek sytë?

Ndryshimet e syve dhe funksioni vizual paraqitet tek 15% e të gjitha grave shtatzëna. Gjatë shtatzënisë, ndryshimet hormonale, ndryshimet në metabolizëm, mbajtja e lëngjeve dhe ndryshimet në qarkullimin e gjakut mund të ndikojnë në sytë dhe funksionin vizual.

Korrigjimi i dioptrisë me laser- a duhet ta bëj?

Ky është mendimi i shumë të rinjve që kanë dilema në lidhje me këtë ndërhyrje.

Pse lotojnë sytë?

Më secilën përpëlitje të syve, ata shpërndahen nëpër sipërfaqen e syrit, e pastrojnë dhe e njomin.

Tre hapa deri te të pamurit pa dioptri

Korrigjimi i dioptrisë me laser është metodë e cila në botë përdoret tanimë 28 vite dhe me anë të cilës në mënyrë të shpejtë, pa dhimbje dhe të sigurt largohet dioptria përgjithmonë.

Infeksioni viral i syve – si trajtohet?

Konjuktiviti ose siç njihet në popull syri i kuq, është ndezja më e shpeshtë e shtresës së jashtme të pjesës së bardhë të syrit dhe sipërfaqes së brendshme të kapakëve. Ai mund të paraqitet si rezultat i bakterit, alergjisë ose virusit.

Kur është koha e vërtetë për ta dërguar fëmijën tuaj te oftalmologu?
    Të pamurit, menjëherë pas lindjes së fëmijës, nuk është plotësisht i zhvilluar. Disa muaj pas lindjes, stimuluesit e të pamurit e fillojnë zhvillimin intenziv të të pamurit. Kur fëmija do të mbushë 3 vjet, prindët janë ata të cilët janë të obliguar ta dërgojnë fëmijën e tyre në kontroll parandalues, gjegjësisht të zakontë [...]