Блог

10-fakti-laserska-korekcija-sistina-oftalmologija

Ласерска корекција на диоптрија: 10 факти кои не сте ги знаеле!

Одвоивме неколку факти кои се значајни за ласерската корекција на диоптрија и кои сметаме дека ќе ви помогнат во вашата одлука. 
ПОВЕЌЕ
blog-bremenost-oci-sistina-oftalmologija

Како бременоста влијае на очите?

За време на бременоста, хормонските промени,  промените во метаболизмот, задршката на течности и промените во крвната циркулација можат да ги афектираат очите и видната функција.
ПОВЕЌЕ
musicki-oci-senki-sistina-oftalmologija

За што зборуваат “мушичките” пред нашите очи, особено преку летото кога денот е светол и долг

Причината за појава на летечките мушички е уништувањето на стаклестото тело (потемнувања кои фрлаат сенка врз ретината).
ПОВЕЌЕ
fakti-mitovi-laserska-korekcija-dioptrija-sistina-oftalmologija

Ласерска корекција на диоптрија – дали да ја направам?

Оваа интервенција ви дава можност повеќе да немате проблеми со видот, да не се нервирате бидејќи леќата ви се изгубила или наутро не можете да ги најдете очилата за вид.
ПОВЕЌЕ
laserska-korekcija-film-sistina-oftalmologija

Сте гледале 3D филм, но не сте воодушевени од ефектите? Дознајте зошто…

Ако не сте воодушевени од тродимензионалноста на сликата, ви се гади и добивате главоболка треба да се консултирате со офталмолог.
ПОВЕЌЕ
cesto-solzenje-na-oci-sistina-oftalmologija

Зошто солзат очите?

Ако солзењето е проследено со интензивно црвенило, со гребење и болка во окото или пак со замаглување на видот, итно е потребен очен преглед.
ПОВЕЌЕ
prv-ocen-pregled-dete-viktorija-sistina-oftalmologija

Кога е вистинско време да го однесете вашето дете на офталмолог?

Родителите често знаат да кажат дека детето ги гледа дури и најситните трошки на тепихот, заборавајќи на фактот дека детето гледа со двете очи и затоа важно е да се испита видот на секое око поединечно.
ПОВЕЌЕ
visoka-dioptrija-sistina-oftalmologija-fakicni-lekji

Kaко ја решаваме високата диоптрија?

Високата диоптрија влијае и врз целокупното психолошко однесување кај некои луѓе. Ние имаме пациенти со -10, -20 диоптер кои доаѓаат во нашата клиника да се обратат за помош.
ПОВЕЌЕ
laserska-korekcija-na-vid-sistina-oftalmologija

Три чекори до вид без диоптрија

На денот на интервенција задолжително е со вас да го понесете убавото расположение, очила за сонце, добро да доручкувате и солидно да се наспиете.
ПОВЕЌЕ
glaukom-namalen-vid-sistina-oftalmologija

Глауком: постепено намалување на видот без видливи сиптоми

Кај возрасните најчесто нема симптоми се додека болеста не е во многу напредна фаза за која е карактеристичен „тунелски вид“. Нетретиран глауком, може да доведе до комплетно оштетување на очниот нерв кое резултира со слепило.
ПОВЕЌЕ
ilir-osmani-multifokalni-leki-sistina-oftalmologija

Освен пердето, сега можете да ја отстраните и диоптријата. (Дознајте) Како?

Како специјалист офталмолог сум имал до сега многу пациенти кои освен што им сметало пердето на очите, им сметало и носењето очила.
ПОВЕЌЕ
artritis-vospalenie-na-oci-sistina-oftalmologija

Која е поврзаноста на артритисот со очите?

Окото, како што некои офталмолози го сметаат, е микрокосмос кој се наоѓа во мала топка.
ПОВЕЌЕ
sinusi-oci-sistina-oftalmlogija

Дали сте знаеле дека воспалението на синусите може да предизвика заболување на очите?

Ако воспалението не се лекува навреме, може да доведе до сериозни компликации, како воспаление на очниот нерв што резултира со негова атрофија и губење на видот.
ПОВЕЌЕ
mrzlivo-oko-ambliopija-sistina-oftalmologija

Дали знаете што е амблиопија (мрзливо око)?

Амблиопијата се јавува во најраната детска возраст и ако не се открие навреме и соодветно не се третира, окото може засекогаш да остане со послаб вид.
ПОВЕЌЕ
ocen-pregled-deca-sistina-oftalmologija

Првиот очен преглед на детето лесен како 1,2,3…

И вие, драги родители, имате големо влијание дали очните прегледи ќе бидат позитивни и забавни. Ова се неколку совети кои ќе ве подготват вас и вашето дете за посетите на лекар.
ПОВЕЌЕ
laserska-korekcija-sistina-oftalmologija

6 прашања за ласерската корекција на диоптрија

Гаранција за успешноста на интервенцијата е деталниот преглед за ласерска корекција на диоптрија.
ПОВЕЌЕ
10-fakti-laserska-korekcija-sistina-oftalmologija

Ласерска корекција на диоптрија: 10 факти кои не сте ги знаеле!

Одвоивме неколку факти кои се значајни за ласерската корекција на диоптрија и кои сметаме дека ќе ви помогнат во вашата одлука. 
ПОВЕЌЕ
vid-40-godini-katarakta-ocila-sistina-oftalmologija

Вид по 40-тата. Што да очекувате?

Постои една изрека, која вели „животот започнува на 40 години“. Сепак, како што влегувате во четвртата деценија од животот, вашиот организам полека дава знаци за вашата грижа кон него.
ПОВЕЌЕ
fakicni-lekji-sistina-oftalmologija-korekcija-vid

Што кога ласерската корекција на диоптрија не е правиот избор?

Ако не сте кандидат за ласерската корекција на диоптрија, ги препорачуваме методите за вградување на леќи со кои се корегира диоптријата/цилиндерот.
ПОВЕЌЕ
charles-bonnet-syndrome-sistina-oftalmologij

Charles Bonnet Syndrome – синдром на видни халуцинации

За жал, најголем број од луѓето не ги спомнуваат, не ги признаваат, а истовремено се плашат од нив. Сметаат дека истовремено со видот, го губат и разумот, се плашат од сенилност.
ПОВЕЌЕ

Окуларна мигрена

Целта на овој преглед е да се исклучат други промени на ретината пропратени со светкање, што може да биде знак за одлепување на ретината
ПОВЕЌЕ
laserska-korekcija-na-dioptrija-leto-sistina-oftalmologija

5 причини зошто треба да ја направите ласерската корекција на диоптрија ова лето

Пливањето со контакни леќи и очила не е лесно, а нуркање не доаѓа во предвид. Контакните леќи прават микропукнатини на окото, во кои може да навлезе паразитот акантамеба и да предизвика воспаление на рожницата, чие лекување е тешко и долготрајно.
ПОВЕЌЕ
deca-oci-leten-period-sistina-oftalmologija

Знаете ли како да ги заштитите детските очи во лето!?

Иако летото подразбира одмор од школските задачи, грижата за здравјето на очите на вашето дете не треба да заостане.
ПОВЕЌЕ
keratokonus-sistina-oftalmologija

Кератоконус: многу почест отколку што знаеме

Првичните симптоми се отежнато фокусирање навечер, расејување на светлината околу светлосен извор во вид на халоа или ѕвезди.
ПОВЕЌЕ

Ксантелазма – жолтеникави дамки на горниот и долниот очен капак

Интересно е тоа што дури и кога нивото на липиди се нормализира со лечење и диети кај ксантелазмите не настапува никаква промена.
ПОВЕЌЕ
makularna-degeneracija-sistina-oftalmologija

Сенилна макуларна дегенерација (дегенерација на точката за јасен вид)

Сенилната макуларна дегенерација најчесто се открива случајно, на редовен офталмолошки преглед со проверка на видната острина и ширење на зеници. Најчесто на почетокот, нема никакви симптоми по видот. Кога се веќе присутни симптоми, значи дека стадиумот е понапреден.
ПОВЕЌЕ